Pytania rodziców

Pytania zadawane przez rodziców:

Dlaczego warto skorzystać z państwa oferty?

Nasza rodzina od 4 pokoleń związana jest z końmi. W naszym gospodarstwie szkolimy dzieci i młodzież już 25 lat. Nasi wychowankowie to medaliści Mistrzostw Polski, uczestnicy Mistrzostw Europy oraz członkowie Kadry Narodowej. Nasza działalność to jednak nie tylko sport. Jeździectwo ma być przyjemnością. W erze wszechobecnych komputerów stawiamy na aktywne spędzanie czasu. Pokazujemy, że świat realny jest bardziej interesujący niż ten z monitora komputera, telewizora czy tabletu.

Czy koń to nie za duże zwierzę dla dziecka?

Jako pierwsi na terenie Południowej Wielkopolski, przeszło 16 lat temu zapoczątkowaliśmy, na wzór zachodniej Europy, system szkolenia na kucach. W naszej stajni do dyspozycji dzieci mamy 17 kuców. Ich wzrost waha się od 100cm aż do 145 cm w kłębie. Każdy z naszych kuców jest odpowiednio wyszkolony, przez cały rok pracuje z dziećmi. Konie dobierane są nie tylko adekwatnie do umiejętności, ale także do gabarytów dziecka.

Czy jeździectwo nie jest zbyt wyczerpujące dla dzieci. Co daje dzieciom jazda konna?

Jazda konna to rodzaj aktywności dla osób w każdym wieku. Podczas jazdy konnej doskonalona jest równowaga i koordynacja. Dziecko nieświadomie uczy się korzystać z różnych części swojego ciała. Umiejętność skoordynowania pracy wielu mięśni wzmaga współpracę prawej i lewej półkuli mózgu. Ruch konia pomaga utrwalić poprawny wzorzec ruchu, a pozycja w jakiej dziecko siedzi w siodle wzmacnia mięśnie grzbietu, co ułatwia utrzymanie wyprostowanej pozycji pleców.

Oprócz rozwoju fizycznego dziecko uczy się odpowiedzialności za swojego kuca. W trakcie zajęć doskonalimy cierpliwość a także wytrwałość. Budzimy w dziecku poczucie własnej wartości, oraz wiarę we własny siły. Dzieci uczą się pracować w zespole, pokazujemy im że nie ma wśród nas „lepszych” i „gorszych”.

Najistotniejsze jest to, że dziecko nie zdaje sobie sprawy jak dużo uczy się podczas jazdy konnej- dla niego jest to przede wszystkim świetna zabawa.

Kto prowadzi zajęcia?

Dzieci przez cały czas są pod opieką wykwalifikowanej kadry. Każdy z naszych opiekunów posiada odpowiednie udokumentowane kwalifikacje. Są wśród nas instruktorzy rekreacji ruchowej ze specjalnością jazda konna oraz hipoterapia, pedagodzy, opiekunowie kolonii. Wszyscy ciągle się dokształcamy, kończymy kursy (min. kurs języka migowego, Kurs Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, kurs pierwszej pomocy) tak aby poszerzać nasze horyzonty i wyjść naprzeciw stawianym nam wymaganiom.

Czy dzieci się nie nudzą? Czy czas wypełniają im tylko zajęcia z końmi? Co robią dzieci gdy pogoda nie dopisuje?

Konie stanowią bazę naszych zajęć. Są one „tematem przewodnim” obecnym przez cały czas, ale zajęcia są zróżnicowane. Staramy się, aby jak najbardziej aktywizować nie tylko ciało, ale i umysły podopiecznych. Poza jazdą konną wykorzystujemy boisko do siatkówki, gramy w tenisa stołowego, czy badmintona. Do dyspozycji dzieci są piłki, skakanki, trampolina. Gdy pogoda jest odpowiednia korzystamy z basenu. Poza zajęciami ruchowymi odbywają się zajęcia plastyczne, muzyczne czy językowe. Zimą natomiast wszystkie zajęcia odbywają się w krytej ujeżdżalni (1200 m^2)  lub sali edukacyjnej (60 m^2)

Pogoda nie jest dla nas przeszkodą. Dysponujemy krytą ujeżdżalnią w której jeździmy gdy jest zimno lub pada deszcz, oraz salą edukacyjną, gdzie odbywają się inne zajęcia.

Czy nasze dzieci są ubezpieczone?

Tak, wszystkie osoby przebywające na terenie naszego ośrodka są ubezpieczone

Czy dzieci muszą mieć jakiś sprzęt?

Nasz ośrodek dysponuje sprzętem do jazdy konnej. Dzieciom bezpłatnie zostają udostępnione kaski ochronne w odpowiednim rozmiarze. Dziecko musi mieć ze sobą długie, miękkie spodnie (getry, dresy) oraz sportowe, pełne obuwie. Oczywiście, jeżeli jest gorąco, to ubieramy je tylko na jazdy.

Jeżeli masz jeszcze jakieś wątpliwości- napisz do nas (a.b.parzydlo@gmail.com) a na pewno odpowiemy :)